Co to jest i jak działa rekuperacja?

Stawiasz dom lub planujesz jego budowę i zastanawiasz się nad montażem rekuperacji? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – czym jest, jak działa, jakie są jej zalety i koszty – zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym dokładnie go opisujemy.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej podstrony rekuperacja.

Co to jest rekuperacja

Rekuperacją określa się proces odzyskiwania ciepła w budynku w celu ponownego wykorzystania go z myślą o utrzymaniu komfortu termicznego i zapewnieniu czystego powietrza w pomieszczeniach. Można powiedzieć, że to swego rodzaju metoda na recykling energii, jednak nie należy mylić jej z wentylacją ani klimatyzacją, ponieważ te instalacje pełnią inne funkcje.

Wyłącznie rekuperacja w domu lub innym budynku posiada bowiem możliwość filtracji i wymiany zużytego powietrza na świeże wraz z odzyskiem energii. Jednak na szerokości geograficznej, na jakiej leży Polska, nie nadaje się ona jako alternatywa dla systemu grzewczego ani klimatyzacji – stanowi natomiast doskonałe wsparcie dla tych instalacji. Choć w pewnym stopniu chłodzi latem, a zimą podnosi temperaturę, to pod tymi względami jest zbyt mało efektywna, żeby zastąpić standardowe ogrzewanie czy instalację klimatyzacyjną.

Renewable, Energy, Environment, Wind

Jak działa rekuperacja

Co to znaczy i jak działa rekuperacja w domu i innych nieruchomościach? Wykonuje ona przede wszystkim dwa podstawowe zadania: odzyskuje ciepło z powietrza i wymienia je na świeże, które pozyskuje z zewnątrz za pomocą specjalnego otworu w ścianie zwanego czerpnią.

Następnie wędruje ono do rekuperatora, czyli centralnego elementu całej instalacji, w którym znajduje się wymiennik ciepła, a więc podzespół odpowiedzialny za odzysk energii ze zużytego powietrza. Ponieważ przechodzi ono proces filtracji, zostają usunięte z niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, po czym jest nawiewane do pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi.

Cała instalacja jest zbudowana w taki sposób, że w żadnym momencie powietrze zużyte i świeże nie ma ze sobą kontaktu. Jej praca odbywa się bezgłośnie (nie jest głośna), a tworzące ją elementy pozostają niewidoczne, podobnie jak systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne, które zresztą znakomicie współpracują z rekuperacją. Odpowiednie połączenie wszystkich tych trzech rodzajów instalacji zapewnia optymalne efekty.

Earth, Friendly, Label, Environmental

Korzyści – co daje rekuperacja?

Dlaczego warto się zdecydować na rekuperację? Co daje jej montaż? Oto argumenty, które za nią przemawiają!

Zdrowie

Jednym z najważniejszych aspektów, dla których inwestorzy zarówno indywidualni, jak i biznesowi oraz instytucjonalni się na nią decydują, jest gwarancja świeżego powietrza przez całą dobę w ciągu 365 dni w roku. Przyjemny klimat panuje we wszystkich pomieszczeniach bez konieczności otwierania okien. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia zarówno komfortu, jak i zdrowotnego – we wnętrzach, w których cały czas jest świeże powietrze, funkcjonuje się po prostu przyjemniej. Przekłada się na to na większe skupienie, poprawę jakości snu i po prostu lepsze samopoczucie.

Z perspektywy zdrowia organizmu ważny jest fakt filtracji nawiewanego do pomieszczeń powietrza. W efekcie jest ono pozbawione takich szkodliwych składników jak np. dwutlenek węgla, roztocza, wilgoć, kurz, zapachy, np. gotowania czy wirusy, bakterie i inne potencjalnie groźne patogeny. To ważne dla każdego z nas, jednak szczególnie istotne dla alergików, dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Dodatkową korzyść stanowi funkcja nawilżania powietrza, w którą można wyposażyć instalację.

Oszczędność pieniędzy

Kolejna kluczowa kwestia to finanse. A zatem czy rekuperacja się opłaca? Zdecydowanie tak! To świetna inwestycja, która pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania, ponieważ energia potrzebna w tym celu jest w dużej części odzyskiwana, a nie produkowana na nowo. Odczujesz to przede wszystkim w sezonie grzewczym – zarówno różnego rodzaju badania, jak i doświadczenie pokazują, że rekuperacja pozwala na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie nawet o połowę! Z czego to wynika?

Rekuperacja opłaca się dlatego, że znacząco obniża straty ciepła, do których dochodzi w przypadku jej braku, czyli wówczas, gdy w budynku wykorzystuje się wyłącznie wentylację mechaniczną. Jak dużo można dzięki niej oszczędzić? Choć faktem jest, że się opłaca, to nie da się podać konkretnych kwot, ponieważ zależą one od wielu czynników, takich jak np. ceny nośników energii, poziom izolacji budynku czy preferencje jego użytkowników dotyczące pożądanej temperatury w pomieszczeniach.

Mechanizm, który powoduje opłacalność rekuperacji, polega na obniżeniu strat energii wynikających z wykorzystania mechanicznych otworów wentylacyjnych. Właśnie to drogą zupełnie niepotrzebnie ucieka ciepło, które można z powodzeniem spożytkować ponownie razem ze świeżym powietrzem, na co pozwala mechanizm odzysku realizowany przez wymiennik ciepła zamontowany w rekuperatorze.

Money, Coins, Stack, Stacked Coins

Komfort

Rekuperacja pozwala więc na zachowanie wysokiej jakości, zdrowego i świeżego powietrza bez otwierania okien, a zatem bez wychładzania pomieszczeń zimą, co wprost przekłada się na oszczędności finansowe i zarazem podnosi komfort mieszkania.

Wygoda się zwiększa nie tylko dlatego, że nawet zimą można cieszyć się świeżym powietrzem bez otwarcia okien i tym samym bez wpuszczania do wnętrza oparów smogu, które w sezonie grzewczym osnuwają polskie miasta. Brak konieczności otwierania okiem przy jednoczesnym ciągłym dostępie do oczyszczonego, świeżego powietrza pozwala też na bezpieczne odcięcie się od dźwięków dochodzących z zewnątrz.

Dofinansowania

Wracając do opłacalności finansowej, należy podkreślić, że montaż rekuperacji może zostać objęty dofinansowaniem. Dotacje są dostępne w ramach wielu publicznych programów, których wybór powinien zależeć od indywidualnych możliwości i wymagań.

Faktem jest, że w ten sposób można zmniejszyć koszty inwestycji nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Pozyskanie dofinansowania nie stanowi trudności nawet, gdy robi się to samemu, a w razie potrzeby można skorzystać ze wsparcia fachowców.

Coins, Banknotes, Money, Currency

Bezobsługowość

Instalacje do rekuperacji składają się z nowoczesnych, wysoce zaawansowanych technologicznie urządzeń, które ze sobą współpracują. Po zakończeniu montażu i konfiguracji ich działania cały system pracuje w sposób automatyczny, bez najmniejszej uwagi ze strony użytkownika.

To całkowicie bezobsługowa i zarazem programowalna instalacja, której praca może zostać precyzyjnie dostosowana do indywidualnych potrzeb i wymagań. Pojawia się jeszcze pytanie, czy rekuperacja jest głośna? Odpowiedź brzmi: nie – o ile instalacja została zaprojektowana i wykonana prawidłowo, powinna pracować bez wydawania żadnych dźwięków.

Zastosowanie rekuperacji

Rekuperacja to uniwersalna technologia, która znajduje zastosowaniu w wielu nieruchomościach. Z powodzeniem można ją montować zarówno w domach, jak i biurach, zakładach produkcyjnych czy budynkach instytucji publicznych. Powierzchnia użytkowa nie ma znaczenia – rekuperacja równie dobrze nadaje się do bardzo dużych hal przemysłowych, jak i małych domków, np. o powierzchni 50 mkw.

Również technologia wykonania nieruchomości jest nieistotna – instalację da się zamontować np. w nieruchomościach murowanych, drewnianych czy prefabrykowanych, niezależnie od używanego systemu grzewczego i bez względu na kondygnację. Rekuperację poleca się do budynków zarówno parterowych, jak i piętrowych czy wyposażonych w poddasze.

Montaż rekuperacji najlepiej przeprowadzić na etapie budowy domu. Gdy istnieje możliwość jej uwzględnienia w projekcie i spójnego wdrożenia razem z wentylacją i klimatyzacją, można uzyskać optymalne rezultaty. Czy to znaczy, że montaż instalacji w już gotowym, stojącym od lat budynku mija się z celem? Oczywiście, że nie, przy czym prace instalacyjne warto przeprowadzić wraz z innymi czynnościami wymagającymi znacznej ingerencji w konstrukcję nieruchomości, jak np. generalny remont, ocieplanie czy wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Choć teoretycznie rekuperacja nadaje się do każdego budynku, jej optymalne działanie jest możliwe, jeżeli nieruchomość spełnia określone warunki. Jakie? Dotyczą one przede wszystkim zastosowania rozwiązań zabezpieczających przed niekontrolowanymi utratami energii. Podstawową kwestią jest więc szczelność okien i drzwi oraz dokładna termoizolacja wnętrza, w którym będzie zamontowany rekuperator, tak aby minimalna temperatura nigdy nie spadała poniżej 8 stopni C.

Money, Profit, Finance, Business, Return

Ile kosztuje rekuperacja

Ile trzeba zapłacić za rekuperację? Na koszty systemu składają się następujące wydatki:

  • zakup urządzeń, materiałów i elementów montażowych,
  • wykonanie projektu,
  • prace montażowe,
  • dodatkowe wyposażenie systemu, np. jednostka chłodząca, nawilżacz powietrza czy moduł antysmogowy.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że inwestycja w rekuperację oznacza brak kosztów związanych z wentylacją mechaniczną, której w takim przypadku po prostu się nie stosuje. Ile wobec tego trzeba zapłacić za system odzysku ciepła i wymiany powietrza? Konkretna cena zależy m.in. od powierzchni i konstrukcji budynku, jednak można przyjąć, że koszty inwestycji zaczynają się od ok. 20 000 zł. Co najważniejsze, dzięki ograniczeniu wydatków na ogrzewanie rekuperacja zwraca się miesiąc po miesiącu, aż w końcu zaczyna przynosić czysty zysk.

Jak dbać o rekuperację

Mimo że na co dzień instalacja pozostaje bezobsługowa i pracuje w sposób automatyczny, to – jak każdy system przetwarzający powietrze – wymaga okresowych serwisów. Obejmują one m.in. wymianę filtrów, dokładną kontrolę oraz oczyszczanie wszystkich urządzeń i elementów czy czynności regulacyjne. Zlecając regularne, zalecane przynajmniej raz-dwa razy w roku serwisy, można mieć pewność, że system znajduje się w dobrym stanie technicznym, a co za tym idzie, działa w sposób optymalny i maksymalnie wydajny.

Serwis pozwala też na zachowanie bezpieczeństwa pracy rekuperacji. Oczyszczane przez cały czas powietrze sprawia, że prędzej czy później filtry zaczynają się zapychać, a ich efektywność się obniża. W związku z tym należy je wymieniać, a z pozostałych elementów w razie potrzeby usuwać zabrudzenia. Serwisy powinny być wykonywane przez specjalistów, którzy dysponują niezbędnym doświadczeniem, wiedzą i wyposażeniem.