Jaki wymiennik do pompy ciepła? [Treściwy poradnik]
Stoisz przed wyborem płytowego wymiennika do gruntowej pompy ciepła i zastanawiasz się, jak go prawidłowo dobrać, a następnie podłączyć? W takim razie zapoznaj się z poniższym tekstem i znajdź odpowiedzi na interesujące Cię pytania! W artykule dokładnie wyjaśniamy, czym się kierować i jakie aspekty brać pod uwagę podczas poszukiwaniami zarówno poziomego, jak i pionowego płytowego (rurowego) wymiennika do gruntowej pompy ciepła. Zapraszamy do lektury!
Zapraszamy do sprawdzenia oferty obejmującej pompy ciepła Lublin.
Czym jest płytowy wymiennik do pompy ciepła
Jak sama nazwa wskazuje, składa się on z płyt, a jego zadanie polega na zapewnieniu sprawnej wymiany energii cieplnej pomiędzy układami, w których panują odmienne temperatury. Rurowy wymiennik sprawia, że możliwy staje się jej sprawny i oszczędny transport ciepła w obrębie współpracujących ze sobą struktur, pomiędzy którymi występują znaczne różnice temperaturowe. Urządzenie to pełni bardzo ważną funkcję dla prawidłowego działania gruntowej pompy ciepła, umożliwiając efektywne pozyskiwanie energii z otoczenia.
Działanie płytowego wymiennika ciepła w pompie umożliwia transfer energii z zewnątrz do wewnątrz pomieszczenia. Dzięki niemu ciepło jest przekazywane pomiędzy medium, które tym samym może być wykorzystywane do podgrzewania CWU czy powietrza w pomieszczeniach. Rurowy wymiennik ciepła w pompie pozwala więc na osiągnięcie wymaganej przez użytkownika temperatury czynnika odpowiedzialnego za utrzymanie komfortu termicznego zarówno wody, jak i powietrza. Odpowiedni wybór i prawidłowy montaż tego komponentu w dużej mierze decydują o efektywności i ekonomiczności pracy całej instalacji, dlatego warto wiedzieć, jak dobrać go w sposób prawidłowy i odpowiadający określonym kryteriom. Właśnie o tym piszemy w dalszej części artykułu. Z kolei więcej informacji o samych urządzeniach przeczytasz w tekście, w którym wyjaśniamy, co jest i jak działa pompa ciepła.
Jak dobrać właściwy wymiennik do pompy ciepła
Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak dobrać rurowy wymiennik płytowy do pompy gruntowej, należy mieć świadomość, że jest to źródła ciepła zaliczane do niskotemperaturowych i pod tym względem diametralnie różni się od wszelkiego rodzaju kotłów i kominów. Z uwagi na specyfikę pracy do instalacji obejmującej pompę powinno się dobrać płytowy wymiennik o znacznie większej powierzchni wymiany grzewczej niż w przypadku kotłów i kominów. Właśnie ten parametr – powierzchnia wymiany grzewczej – jest kluczowy dla wyboru urządzenia.
Powierzchnia wymiany grzewczej
Czy istnieją jakieś z góry określone przeliczniki i wzory, które należy stosować, poszukując odpowiedzi na pytanie, jaki wymiennik ciepła do pompy i CWU dobrać? Kierując się parametrem powierzchni wymiany grzewczej, można przyjąć, że powinien się on kształtować na poziomie ok. 1-1,5 mkw. na każde 10 kW mocy osiąganej przez pompę. Różnice w wartościach zależą od zaleceń poszczególnych producentów – jedni wskazują niższe, a inni wyższe pułapy. Jeśli więc dany model ma moc np. 8 kW, zastosowany w nim wymiennik ciepła powinien charakteryzować się powierzchnią wymiany grzewczej o wartości pomiędzy 0,8 a 1,2 mkw.
Dla porównania, w przypadku kotłów kondensacyjnych zalecana powierzchnia wymiany grzewczej dla wymiennika ciepła jest nawet kilkukrotnie mniejsza i wynosi ok. 0,3 mkw. na każde 10 kW mocy kotła. Tak duża różnica wynika ze wspomnianej specyfiki pracy pomp ciepła, które zalicza się do niskotemperaturowych źródeł energii, tymczasem im większa powierzchnia wymiany grzewczej, tym niższa temperatura urządzenia. Odpowiednia wielkość wymiennika umożliwia więc uzyskanie optymalnej wydajności i oszczędności pracy całej instalacji.
Pojawia się jednak pytanie: skoro zbyt mała powierzchnia wymiany grzewczej wymiennika zamontowanego w pompie może obniżać jej efektywność, to czy takie ryzyko występuje również w przypadku jego przewymiarowania? Jak się okazuje, niebezpieczeństwo wynikające z doboru zbyt dużego wymiennika ciepła nie istnieje – nawet znaczące przeskalowanie pozostaje bez wpływ na efektywność pracy urządzenia. Nie zmienia to faktu, że i tak lepiej dobrać mniejszy model, chociażby z uwagi na koszty zakupu i wynikające z tego oszczędności.
Rodzaj wymiennika ciepła
W sprzedaży znajdują się dwa typy płytowego wymiennika ciepła:
- lutowane,
- skręcane.
Na który z nich się zdecydować do pompy ciepła? Bez wątpienia lepszym wyborem są urządzenia lutowane, które osiągają znacznie wyższą wydajność i są mniej awaryjne. Odradzamy natomiast wersje skręcane z uwagi na ich niższą efektywność i większą podatność na awarie.
Wymiennik pionowy czy poziomy
Jeśli chodzi o gruntowy wymiennik rurowy do pompy ciepła, istnieje wybór pomiędzy modelami poziomymi i pionowymi. Przyjmuje się, że należy je dobrać z uwzględnieniem powierzchni i typu gruntu, na którym zamontowano instalację. Wersje pionowe są polecane ze względu na wyższą wydajność działania i możliwość zastosowania nawet na niewielkich działkach. Z kolei poziomie wymienniki ciepła do gruntowej pompy ciepła są transze i łatwiejsze w montażu.
Moc
Moc jest jednym z parametrów określających pracę urządzenia, jednak ma ona wtórny charakter, tzn. zależy od powierzchni wymiany grzewczej, która powinna być uwzględniana jako decydujący czynnik przy wyborze danego modelu. Przeczytaj też więcej o tym, jak dobrać i obliczyć moc pompy ciepła do domu.
Jak prawidłowo podłączyć wymiennik do pompy ciepła
Montaż pionowego wymiennika ciepła wymaga dużo pracy, wiąże się ze znacznie większą ingerencją w otoczenie i wymaga przejścia określonych procedur biurokratycznych, jak m.in. przedłożenie planu robót staroście, a także organom władz terytorialnych (wójt, burmistrz lub prezydent) oraz administracji odpowiedzialnej za geologię i nadzór górniczy. O wiele mniejszych formalności wymaga natomiast montaż poziomego wymiennika ciepła do pompy i CWU – potrzebne jest jedynie zgłoszenie zamiaru wykonania prac w starostwie powiatowym.
Jeśli chodzi o właściwe prace, w przypadku pionowych kolektorów konieczne jest zastosowanie zaawansowanego sprzętu budowlanego pozwalającego na przeprowadzenie specjalistyczny odwiertów sięgających nawet kilkudziesięciu metrów w głąb gruntu. W zależności rodzaju podłoża, które może być miękkie lub twarde, stosuje się odmienne metody pracy. Celem wszystkich czynności jest stworzenie szczelnego instalacji bezstratnie doprowadzającej do nieruchomości energię pozyskaną z głęboko osadzonych pokładów gruntowych.