Klimatyzacja a alergia – wszystko, co musisz wiedzieć!
Wygodne operowanie preferowaną temperaturą wewnątrz budynków i cenne funkcje ułatwiające codzienne życie, takie jak korygowanie poziomu wilgotności powietrza oraz oczyszczanie go z groźnych dla zdrowia bakterii, wirusów, roztoczy i grzybów – to wszystko oferuje klimatyzacja.
Dzięki niej dbanie o jakość powietrza w przestrzeniach zamkniętych nigdy nie była tak prosta. Dla alergika, ale i dla osoby, która nie musi mierzyć się z żadnym uczuleniem, to nowoczesna i bardzo funkcjonalna technologia. Warto więc dowiedzieć się, jak bezpiecznie z niej korzystać oraz co robić, aby utrzymać jej wydajność na najwyższym poziomie.
Zapraszamy także do sprawdzenia naszej podstrony klimatyzacja Lublin.
Klimatyzacja dla alergika – znaczenie
Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych prowadzi do namnażania się w nich coraz większych ilości rozmaitych patogenów chorobowych. Oczywiste jest więc, że przekłada się to na poziom komfortu funkcjonowania mieszkańców czy użytkowników takich przestrzeni. Problem stał się współcześnie zauważalny na tyle, że zaczął być badany, a po czasie Światowa Organizacja Zdrowia nadała mu nazwę syndromu chorego budynku.
Zauważono, że nieprawidłowa wymiana powietrza czy źle działająca klimatyzacja może powodować lub potęgować alergię, a więc prowadzić do nasilania się objawów uczuleniowych – łzawienia oczu, wysychania śluzówki czy występowania stanów zapalnych układu oddechowego. Mówią o tym także badania.
Już w 1994 roku Europejska Federacja Stowarzyszeń Pacjentów z Alergią i Chorobami Dróg Oddechowych oficjalnie potwierdziła, że zły mikroklimat przestrzeni zamkniętych zwiększa podatność ludzkiego organizmu na czynniki wywołujące alergie i stany astmatyczne.
Dzięki wszystkim tym informacjom niepodważalna stała się rola sprawnie działającej klimatyzacji – w szczególności właśnie dla alergików. Systemy klimatyzacyjne to bowiem urządzenia pełniące istotne funkcje nie tylko podczas walki z upałami, ale też bezpośrednio stanowiące o jakości powietrza i kondycji zdrowotnej ludzi.
Klimatyzacja to dla alergika ratunek na wiosnę i w lecie
Systemy wentylacyjne i klimatyzacja kojarzą się przede wszystkim z możliwością łatwego uporania się z upałem. To prosty i wydajny sposób, a dla alergików wręcz zbawienna technologia. Dlaczego? Szukając w lecie ochłody, wiele osób decyduje się na wietrzenie mieszkań, ale w przypadku alergika trudno to sobie wyobrazić.
Otwarcie okna czy drzwi balkonowych umożliwia wprawdzie wymianę nagrzanego powietrza i usunięcie duchoty, ale jednocześnie sprawia, że w przestrzeni mieszkalnej pojawiają się dziesiątki pyłków z rozmaitych roślin. Klimatyzacja dla alergika jest więc jedyną skuteczną i w pełni bezpieczną metodą na regulację parametrów cieplnych.
Oprócz tego współczesne klimatyzatory ułatwiają efektywne oczyszczanie powietrza z unoszących się w nim drobinek oraz utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności. To dla alergika także bardzo ważna kwestia – wszak wysuszenie śluzówek nosa czy oczu decyduje o nasileniu objawów alergii.
Klimatyzacja sposobem na alergię także zimą
Podobnie rzecz ma się zimą. Dla alergika niezwykle istotny jest stały dopływ świeżego, odpowiednio nawilżonego i czystego powietrza. Tymczasem w miesiącach późnojesiennych czy zimowych niewiele osób regularnie wietrzy pokoje z obawy przed zachorowaniem czy z uwagi na kwestie ekonomiczne.
Ponadto zimą obserwuje się zdecydowanie mniejszy ruch powietrza, niż ma to miejsce latem czy wiosną, co sprzyja gromadzeniu się większej ilości drobinek kurzu czy roztoczy, stanowiąc spory problem dla osób z alergią. Receptą na rozwiązanie tego poważnego kłopotu również okazuje się klimatyzacja.
Alergik może dzięki niej w bardzo prosty sposób zadbać o optymalną temperaturę (w zimie to 21-22°C) oraz jakość i czystość powietrza, a więc zapewnić sobie komfort i zminimalizować ryzyko występowania nieprzyjemnych stanów alergicznych, które negatywnie wpływają na jego samopoczucie i zdrowie. Ważne jest, żeby urządzenia i połączenia były szczelna – dowiedz się więcej, jak sprawdzić i uszczelnić klimatyzację.
Alergia a nieserwisowana klimatyzacja – zagrożenia
Skoro klimatyzacja jest dla alergika tak przydatnym urządzeniem, dlaczego narosło wokół niej tyle mitów? Wszystko przez brak świadomości i ludzkie zaniedbania. Filtry i inne części systemu klimatyzacyjnego pracują z powietrzem zanieczyszczonym, przez co są szczególnie narażone na oddziaływanie różnych patogenów.
Jednocześnie stanowią dla nich atrakcyjną lokalizację, o czym przesądza specyfika kanałów wentylacyjnych, chłodniczych czy izolacyjnych. Z czasem filtry przestają pracować na optymalnym poziomie, a na poszczególnych elementach mechanizmu pojawiają się pleśń, bakterie, roztocza i rozmaite zanieczyszczenia składające się z pyłków, kurzu czy resztek sierści zwierząt.
Obciążona takim bagażem klimatyzacja nie jest w stanie poradzić sobie z oczyszczaniem i skutecznym filtrowaniem powietrza, a staje się zagrożeniem. Zagrzybione podzespoły są dla alergika szkodliwe i mogą być przyczyną przedłużającego się kataru, pieczenia spojówek, a w poważniejszych sytuacjach nawet zapalenia pęcherzyków płucnych. Dlatego niezwykle istotna jest świadomość tego, jak odgrzybić klimatyzację w domu.
Klimatyzacja może nieść zagrożenia także tym alergikom, którzy nie do końca wiedzą, jak poprawnie jej używać. Przed rozpoczęciem eksploatacji należy zapoznać się z dostępnymi funkcjami i wybrać optymalne parametry, kierując się odnalezionymi w instrukcji informacjami.
W przeciwnym razie system klimatyzacyjny może nadmiernie wysuszać powietrze, co negatywnie wpływa na kondycję błon śluzowych, a w dłuższym okresie pogarsza kondycję skóry. Wysuszone przez klimatyzację powietrze to także ryzyko pojawienia się chronicznej chrypki czy uciążliwego kaszlu.
Równie istotne jest odpowiedzialne zarządzanie wartością temperatury. Nie powinna być ona drastycznie różna od warunków panujących na zewnątrz, ponieważ źle oddziałuje to na odporność organizmu i może skończyć się przeziębieniem bądź zapaleniem układu górnych dróg oddechowych, co z pewnością nie pomoże w walce z alergią.
Jak osoba z alergią powinna dbać o klimatyzację? Na co zwrócić uwagę?
Dla optymalnego działania klimatyzacji i zdrowia alergika niezbędne jest systematyczne i profesjonalne serwisowanie oraz wymiana zużytych komponentów. Mowa tu przede wszystkim o filtrach. To one są najbardziej narażone na oddziaływanie zanieczyszczeń.
Oprócz tego najmniejsze drobinki czy mikroorganizmy są w stanie sforsować to zabezpieczenie i przedostać się dalej, do serca instalacji. Z tego powodu zaleca się nie tylko regularną wymianę filtrów, ale i periodyczną kontrolę stanu wszystkich podzespołów i przeprowadzanie czynności higienicznych oraz dezynfekcyjnych. Oczyszczenia systemu klimatyzacyjnego można dokonać na kilka sposobów. Wyróżnia się czyszczenie chemiczne, mechaniczne i ozonowanie.
Konserwacji układów filtracyjnych, nawilżających i chłodzących dokonuje się też za pomocą suchego lodu, ultradźwięków bądź sprężonego powietrza. Alergik posiadający klimatyzację powinien także wyposażyć się w preparat odgrzybiający i czyszczący do samodzielnego stosowania, który niszczy i hamuje rozwój drobnoustrojów oraz pleśni. Warto też dowiedzieć się o tym, co to jest i jak przebiega nabijanie klimatyzacji.