Optymalne ustawienie pompy ciepła – krzywa grzewcza i więcej!
Pompa ciepła to nowoczesna i ekologiczna technologia służąca do ogrzewania wnętrz i ewentualnie ciepłej wody użytkowej. Wydajność, trwałość, bezpieczeństwo i bezobsługowość użytkowania sprawiają, że coraz więcej osób indywidualnych, przedsiębiorstw i innych podmiotów decyduje się właśnie na to rozwiązanie. To słuszny wybór, jednak aby móc cieszyć się efektywnym i zarazem ekonomicznym działaniem pompy ciepła, konieczne jest jej profesjonalne podłączenie i optymalne ustawienie. Jak najlepiej to zrobić i jakie znaczenie w tym kontekście ma krzywa grzewcza? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z uruchomieniem i regulacją instalacji znajdziesz w poniższym artykule.
Zapraszamy także do sprawdzenia naszej podstrony ofertowej pompy ciepła Lublin.
Podłączenie jednostki wewnętrznej pompy ciepła
Gdy już wiesz, jaką moc grzewczą powinna osiągać, gdzie będzie zamontowana i jaka pompa ciepła Cię interesuje, po jej zakupie możesz zabrać się za jej montaż. Podłączenie całej instalacji rozpoczyna się od montażu jednostki wewnętrznej, czyli znajdującej się w środki nieruchomości. Warto zamocować ją w taki sposób i w takim miejscu, aby możliwe było sprawne i bezpieczne wykonywanie czynności serwisowych i regulowanie działania sterownika.
W celu podłączenia zasilania należy skorzystać z właściwego przewodu, który jest dostosowany do parametrów prądu jedno- lub trójfazowego w zależności od rodzaju instalacji. Istotne jest w tym kontekście zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia elektrycznego, o którym z reguły wspomina producent. Z kolei podłączenie pompy ciepła wymaga odseparowania od siebie przewodu zasilającego i komunikacyjnego, ponieważ gdy znajdują się zbyt blisko siebie, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości w pracy automatyki.
Jeżeli podłączenie pompy ciepła dotyczy modelu typu SPLIT, konieczne jest połączenie jednostki wewnętrznej z zewnętrzną, do czego wykorzystuje się kable chłodnicze o właściwie dobranej średnicy. Zanim jednak przewodami zacznie płynąć gaz, zaleca się sprawdzenie ich szczelności – w tym celu napełnia się instalację azotem do ciśnienia 30-40 bar. Po co najmniej 40 min takiego testu można stwierdzić, czy przewody rzeczywiście podłączone są poprawnie i zapewniają wymaganą szczelność. Następnie pozostaje jeszcze zrobienie próżni, tzn. obniżenie ciśnienia do 0 bar.
Z buforem czy bez
Niezwykle istotną kwestią w kontekście podłączenia pompy ciepła jest decyzja o zastosowaniu bufora lub jego braku, który wiąże się z koniecznością bezpośredniego połączenia urządzenia z instalacją centralnego ogrzewania. Oba schematy są poprawne, jednak wymagają odmiennego podejścia, tzn. podłączenie pompy ciepła wprost do systemu CO jest co do zasady trudniejsze i obarczone licznymi ograniczeniami, które trzeba brać pod uwagę, jak np.:
- brak możliwości zastosowania kolejnego źródła ciepła w danym układzie hydraulicznym,
- konieczność rezygnacji z pompy CO wyposażonej w sprężarkę ON-OFF – w grę wchodzi jedynie sprężarka inwerterowa dysponująca możliwością ekonomicznego ustawienia częstotliwości mocy,
- brak możliwości zastosowania jednocześnie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego.
Z kolei podłączenie instalacji z uwzględnieniem bufora pozwala na jej optymalną regulację, montaż profesjonalnego systemu automatycznego sterowania czy ogrzewania podłogowego wraz z nowoczesnym, bezobsługowym i inteligentnym mechanizmem ustawienia parametrów. Bufor umożliwia też sięgnięcie po już istniejące źródła ciepła w celu uzyskania wyższej efektywności pracy całej instalacji. W niektórych nieruchomościach jego wadą może być konieczność wygospodarowania przestrzeni w celu montażu – w zależności od rodzaju pompy ciepła zajmuje on mniej lub więcej miejsca, osiągając pojemność od ok. 80 do ok. 300 l.
W przypadku podłączania pomp ciepła przeznaczonych do podgrzewania również ciepłej wody użytkowej stosuje się także przeznaczony do niej podgrzewacz, którego pojemność powinna być uzależniona od średniego zużycia ciepłej wody. Przyjmuje się, że na jedną osobę w gospodarstwie domowym należy uwzględnić ok. 40-50 l. Z kolei wartość powierzchni wężownicy powinna być uzależniona od mocy, jaką osiąga pompa ciepła, przy założeniu, że 1 kW przekłada się na 200 cm2 tego komponentu. Z kolei o samych urządzeniach grzewczych przeczytasz więcej w artykule, w którym wyjaśniamy, co to jest i jak działa pompa ciepła.
Czujniki temperatury
Jednym z kluczowych elementów instalacji są czujniki, które odpowiadają za zbieranie sygnałów z otoczenia, więc w dużym stopniu kształtują jej pracę. Dlatego ich optymalne podłączenie i świadomość, jak i gdzie je ustawić, są bardzo istotne. Newralgiczną rolę odgrywa czujnik temperaturowy zewnętrzny – aby pracował optymalnie, należy umieścić go w miejscu, do którego nie dochodzą promienie słoneczne. Oddziaływanie Słońca w oczywisty sposób może bowiem przekłamywać wyniki i prowadzić do mniej efektywnego działania pompy ciepła. To samo dotyczy temperaturowego czujnika, który ponadto powinien być zamontowany na wysokości ok. 150 cm ponad posadzką.
System automatycznego sterowania
Przejdźmy do automatyki, która również ma niezwykle istotne znaczenie dla wydajności pracy całej instalacji. Aby skutecznie zadbać także o maksymalne ograniczenie poboru mocy przez urządzenia, a co za tym idzie – kosztów eksploatacji – zalecamy ustawienie minimalnej temperatury zasilania. Jak to zrobić? Jeżeli sterowanie jest manualne, należy odpowiednio wyregulować temperaturę zasilania obiektu centralnego ogrzewania, podczas gdy w automatyce stosuje się tzw. krzywą grzewczą. Jak ją ustawić?
Krzywa grzewcza – co to jest, jak ją ustawić
To jeden z najważniejszych parametrów działania pompy ciepła, który określa proporcje pomiędzy temperaturą zasilania systemu ogrzewania a jej wartością dla powietrza na zewnątrz. Mówiąc prościej, krzywa grzewcza przekazuje do kotła wytyczne, do jakiego maksymalnego poziomu podgrzać wodę przy różnych temperaturach na zewnątrz. Wystarczy raz wyregulować ten parametr, aby następnie cała instalacja pracowała automatycznie z uwzględnieniem zewnętrznych warunków i określonych przez użytkownika kryteriów. I tu pojawia się pytanie, jak optymalnie i ekonomicznie ustawić krzywą grzewczą, aby osiągnąć jak najwyższą efektywność pracy przy maksymalnym obniżeniu kosztów?
Odpowiedź na pytanie, jak najlepiej skonfigurować pompę ciepła za pomocą krzywej grzewczej, brzmi: w taki sposób, aby niezależnie od temperatury za oknem wewnątrz pomieszczeń zawsze jej wartość była identyczna. To najkorzystniejszy efekt i nawet jeśli początkowo trudno go uzyskać, warto starać się do niego dążyć. Optymalne wyregulowanie zapewnia bowiem minimalne koszty i maksymalne zyski z działania pompy ciepła. A zatem jak to zrobić w praktyce?
Krzywą grzewczą najlepiej ustawić poprzez stopniowe obniżanie jej wartości, poczynając od przesadnie wysokiej, o której wiadomo, że przewyższa potrzeby użytkownika. Następnie w określonych interwałach czasowych – np. co 5, 7 czy 10 dni – obniżać poziom o jeden punkt do chwili, aż zacznie być odczuwalna zbyt niska temperatura w pomieszczeniach. Wówczas wystarczy ją podnieść o jedną wartość, aby zbliżyć się do optymalnego punktu na krzywej grzewczej lub nawet go osiągnąć. Choć takie działanie wymaga poświęcenia trochę czasu i nie jest w stu procentach od razu skuteczne, zdecydowanie je zalecamy, bo pozwala uzyskać jak nażywszy komfort i stabilność temperatury w pomieszczeniach przez cały rok. Warto pamiętać, że przebieg krzywej grzewczej może zależeć od rodzaju instalacji, tzn. dla systemów obejmujących ogrzewanie podłogowe optymalna temperatura obiegu C.O. jest niższa niż dla instalacji innego typu.
Parametry programów pompy ciepła
Innym elementem ustawienia automatyki obsługującej pompę ciepła są parametry programów, które warto dopasować do indywidualnych potrzeb i wymagań. Pozwalają one na zmianę temperatury powietrza i ciepłej wody użytkowej w określonych godzinach. Dzięki temu można ustawić ją w taki sposób, aby w czasie pobytu w pracy czy szkole albo w nocy była ona niższa o kilka stopni, co przełoży się na redukcję kosztów działania instalacji. Przeczytaj więcej o tym, jak dobrać i obliczyć moc pompy ciepła do domu.
Podsumowując, montaż, podłączenie i ustawienie pompy ciepła wymagają wiedzy i doświadczenia. Uzyskanie optymalnych parametrów pracy urządzeń jest kluczowe z punktu widzenia ich efektywności, dlatego należy przeprowadzić konfiguracje w sposób profesjonalny i zgodny z najbardziej aktualnymi standardami. Jeżeli nie czujesz się do końca pewnie i uważasz, że lepiej powierzyć założenie i ekonomiczne ustawienie pompy ciepła wykwalifikowanym fachowcom, jako Velit System pozostajemy do Twojej dyspozycji i zapraszamy do współpracy!