Jaki zasobnik do pompy ciepła? Czym jest? Jaką spełnia funkcję?
Zastosowanie pompy ciepła dotyczy przede wszystkim ogrzewania wnętrza nieruchomości. Rzeczywiście, nowoczesne instalacje spisują się pod tym względem bardzo dobrze, jednak mogą spełniać również inne funkcje – często wykorzystuje się je też do podgrzewania wody. W tym celu potrzebna jest jednak ich odpowiednia konstrukcja, która powinna obejmować m.in. zasobnik buforowy CWU. I tu pojawia się pytanie: jak go prawidłowo dobrać do pompy ciepła? Jakie parametry powinien mieć i czym się kierować przy poszukiwaniu właściwego modelu? Odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule!
Zapraszamy także do sprawdzenia naszej podstrony ofertowej pompy ciepła Lublin.
Czym jest i jaką funkcję spełnia zasobnik CWU do pompy ciepła
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest zasobnik ciepłej wody użytkowej i jaką odgrywa rolę w całej instalacji. Jak nietrudno się domyślić na podstawie nazwy, jest to zbiornik służący do gromadzenia cieczy podgrzanej przez pompę do pożądanej przez użytkownika temperatury. Zasobnik buforowy do CWU składa się z następujących elementów:
- odpływu i dopływu przeznaczonego do transportu cieczy w instalacji,
- zaworu bezpieczeństwa,
- czujnika temperatury,
- grzałki,
- króćców,
- termostatu,
- izolacji,
- przewodów łączących poszczególne komponenty.
To uniwersalne elementy budowy zasobnika do ciepłej wody użytkowej, nie tylko do pomp. Jego zadaniem w całej instalacji jest natomiast utrzymanie temperatury cieczy na wskazanym poziomie niezależnie od intensywności i ilości jej zużycia w gospodarstwie domowym czy innej nieruchomości. Dzięki niemu możliwe staje się więc wygodne i sprawne korzystanie z umywalek, prysznica czy węża ogrodowego, nawet jeśli każdy z tych elementów jest używany w tym samym momencie. Prawidłowo dobrany zasobnik buforowy CWU do pomp ciepła powinien zapewniać natychmiastowy dostęp do pogrzanej wody. W takim razie czym się kierować i jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego modelu?
Jak wybrać zasobnik buforowy CWU do pompy ciepła
Choć samo działanie i budowa zasobnika buforowego do ciepłej wody podgrzewanej przez pompę jest identyczne jak w przypadku innych kotłów, np. gazowych czy węglowych, to jednak z uwagi na warunki i specyfikę działania urządzenia inne są parametry zbiornika. Kluczową zmienną, którą należy uwzględniać, jest pojemność, ponieważ ona decyduje o tym, czy ilość wody w zasobniku buforowymi CWU będzie odpowiadać na zapotrzebowanie w danym budynku. Przy okazji polecamy artykuł, w którym wyjaśniamy, co to jest i jak działa pompa ciepła.
Pojemność
Jaka wobec tego powinna być właściwa pojemność zbiornika i od czego jest ona uzależniona? Kluczowy czynnik pod tym kątem to liczba osób używających wody w konkretnej nieruchomości – oczywiście im więcej użytkowników, tym większą pojemność zasobnika buforowego CWU do pompy ciepła należy dobrać. Przyjmuje się, że na komfortowego korzystanie z wody bez konieczności oczekiwania na jej podgrzanie potrzeby ok. 50 l w ciągu doby. Łatwo więc obliczyć, że w pięcioosobowej rodzinie odpowiednia pojemność zbiornika powinna osiągać ok. 250 l. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w razie ponadnormatywnego zużycia ciepłej wody zasobnik buforowy CWU do pompy powinny mieć proporcjonalnie większą pojemność.
Powierzchnia wężownicy
Tym, co odróżnia zbiorniki współpracujące z pompą ciepła od tych stosowanych w kotłach na paliwa stałe i ciekłe, jest większa powierzchnia wężownicy. Przyjmuje się, że jej właściwa wartość wynosi ok. 0,2-0,4 mkw. na każdy 1 kW mocy w zależności od parametrów urządzenia. Skąd ta rozbieżność w stosunku do wymienników montowanych w zasobnikach CWU w instalacjach węglowych czy gazowych? Wynika ona z faktu, że pompa ciepła działa przy o wiele niższych temperaturach niż kotły, w których zachodzi proces spalania. W rezultacie zastosowania nieprawidłowo dobranego, za małego zbiornika może dojść do obniżenia się efektywności procesu odbioru ciepła, co z kolei może powodować trudności w utrzymaniu pożądanej temperatury gromadzonej wody.
Na skutek komplikacjach wynikających z zastosowania zasobnika o zbyt małej powierzchni dochodzi również do innego zjawiska, a mianowicie taktowania pompy ciepła, która musi co chwilę na nowo się uruchamiać w celu podgrzania cieczy. W rezultacie jej podzespoły podlegają intensywniejszej eksploatacji i szybciej się zużywają, co oznacza krótszą żywotność całego urządzenia. Przeczytaj więcej na ten temat i dowiedz się, jak często włącza się pompa ciepła. Podsumowując, zdecydowanie warto poświęcić chwilę na odpowiedni wybór buforowego zasobnika CWU wyposażonego w wymiennik o prawidłowej powierzchni, tak aby zapewnić jej optymalność trwałość eksploatacji.
Możliwość współpracy z określonym modelem pompy ciepła
Poszukując zbiornika na ciepłą wodę, upewnij się, że obsługuje on używany w interesującej Cię nieruchomości model pompy ciepła – oba urządzenia muszą być ze sobą kompatybilne. Informacje na ten temat znajdują się w opisie każdego zasobnika dostępnego w sprzedaży.
Sam zasobnik czy w połączeniu ze zbiornikiem buforowym?
W instalacjach grzewczych bazujących na pompie ciepła wykorzystuje się zarówno zasobnik do CWU, jak i zbiornik buforowy, który stabilizuje pracę całego urządzenia i skutecznie je odciąża, przedłużając jego żywotność i zwiększając efektywność działania. Istnieje jednak możliwość połączenia funkcji obu tych elementów w ramach jednego modelu – takie zasobniki określane są jako kombinowane (multiwalentne). Ich niewątpliwą zaletą jest oszczędność miejsca, ponieważ zamiast dwóch konstrukcji wystarczy tylko jedna. Przeczytaj więcej o tym, jaki bufor do pompy ciepła będzie odpowiedni.
Izolacja zasobnika
Jako zasobnik odpowiada za utrzymanie pożądanej temperatury ciepłej wody użytkowej, jego budowa powinna zapewniać minimalne utraty zgromadzonej wewnątrz energii. To z kolei wymaga solidnej izolacji, która gwarantuje zatrzymanie ciepła w środku urządzenia, co wprost przekłada się na efektywność jego działania. W tym kontekście znaczenie mają takie czynniki jak grubość czy materiał wykonania powłoki.
Orientacja zasobnika
Wydajność pracy urządzenia zależy również od jego orientacji. Co do zasady większą efektywność wykazują zasobniki buforowe CWU do pompy pracujące pionowo, ponieważ taka orientacja pozwala na maksymalne wykorzystanie zjawiska warstwowego rozkładania się ciepła.
Jaki zasobnik CWU do pompy ciepła
W sprzedaży znajduje się szeroki wybór zasobników o pojemności od ok. 100 do nawet 1500 l, co pozwala na precyzyjne dopasowanie modelu do bardzo różnorodnych potrzeb i do dowolnej pompy ciepła niezależnie od jej parametrów i marki producenta. Niektóre zbiorniki są wyposażone w błyskawicznie demontowaną obudowę – zdjęcie zewnętrznych warstw konstrukcji ułatwia jej transport. Przy zakupie warto zwracać uwagę także na materiał wykonania całego zasobnika i jego poszczególnych elementów, ponieważ ma to wpływ na jego trwałość.
Jeśli chodzi o ceny, są one bardzo różne, podobnie jak parametry poszczególnych modeli. Najdroższe egzemplarze kosztują nawet kilkadziesiąt złotych, co wynika z wykonania z najlepszych materiałów i dużej pojemności. Mniejsze i gorsze pod względem jakościowym urządzenia są oczywiście kilkukrotnie tańsze. Znaczenie mają też kwestie estetyczne, szczególnie jeśli buforowy zasobnik ciepłej wody ma być umieszczony w widocznym czy często uczęszczanym miejscu. W takiej sytuacji warto dobrać model odpowiadający stylistyczne wnętrzu, w którym jest zamontowany.