Ile prądu zużywa klimatyzacja? Odpowiemy na to pytanie!
Jeżeli zastanawiasz sie ile prądu zużywa klimatyzacja, to kontynuuj czytanie tego poradnika!
Trudno wyobrazić sobie przebywanie w biurze w letnich miesiącach bez dostępu do klimatyzacji. Komfortowa temperatura w pomieszczeniach w momencie, gdy na dworze panuje upał, jest w praktyce niezbędna z punktu widzenia koncentracji i efektywności pracy.
Praca klimatyzatora zapewnia więc niezwykle istotną wygodę codziennego funkcjonowania, jednak trzeba pamiętać, że jego eksploatacja wiąże się też z kosztami wynikającymi pobieranej energii.
W takim razie ile prądu zużywa w biurze, domu czy mieszkaniu? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Zapraszamy także do sprawdzenia naszej podstrony klimatyzacja Lublin.
Dlaczego klimatyzacja potrzebuje prądu do działania
Stacjonarny klimatyzator to urządzenie elektryczne podłączane do gniazdka sieciowego, które do działania potrzebuje dostępu do prądu. Bez niego praca kluczowego elementu instalacji, czyli sprężarki, byłaby niemożliwa. To ona odpowiada bowiem za zapewnienie prawidłowego obiegu czynnika chłodzącego, który może tym samym krążyć w układzie i spełniać swoją podstawową funkcję związaną z obniżaniem temperatury powietrza.
Gdyby prądu zabrakło, sprężarka nie mogłaby pracować, a więc chłodzenie byłoby niemożliwe. W takim razie ile energii pobiera cała instalacja i na jakie wydatki w związku z tym się przygotować?
Kupno i montaż wszystkich komponentów wchodzących w skład systemu klimatyzacyjnego w biurze, mieszkaniu czy domu to wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych. W zależności od jakości, wydajności i mocy chłodniczej danego rozwiązania cena może być niższa lub wyższa, niekiedy osiągając kwoty pięciocyfrowe.
O ile siłą rzeczy każdy inwestor zdaje sobie sprawę z wydatków początkowych, o tyle wiedza na temat kosztów eksploatacyjnych jest znacznie mniejsza. Warto zatem dowiedzieć się, ile prądu zużywa klimatyzacja domowa, biurowa czy mieszkaniowa.
Jak obliczyć ilość energii pobieranej przez klimatyzator
Tak jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, moc, a co za tym idzie, pobór energii przez klimatyzator jest wyrażony w watach, konkretnie kilowatach. Różnica polega na tym, że klimatyzacja nie działa z mocą maksymalną, ponieważ jej praca bazuje na mocy chłodniczej, która jest ok. 3 razy mniejsza niż moc znamionowa. Jeżeli więc klimatyzator osiąga moc znamionową na poziomie 4 kW, jego wydajność chłodnicza wyniesie ok. 1,33 kW.
Przyjmuje się, że na każde 10 mkw. powierzchni powinno się zapewnić 1 kW mocy grzewczej klimatyzatora, więc w mieszkaniach, biurach i domach o wielkości 40 mkw. powinien on osiągać moc grzewczą ok. 4 kW, a przy powierzchni 80 mkw. – ok. 8 kW.
Zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami, informacje na temat mocy chłodniczej sprzętu muszą być umieszczone w jej dokumentacji. To kluczowy parametr przy wyborze urządzenia, jednak kwestię kupna odpowiedniego klimatyzatora ułatwia także fakt przyporządkowania go do określonej klasy efektywności energetycznej, zgodnie z ilością pobieranego prądu.
Najlepiej pod tym względem prezentują się egzemplarze zaliczane do klas A+++, A++, A+ i A, które wyróżniają się najbardziej oszczędnym działaniem. W praktyce w sprzedaży dostępne są głównie modele właśnie z tych klas, podczas gdy sprzęt z kategorii B, C i D oraz wyższych jest niespotykany.
Jeżeli więc zależy Ci na jak najwyższej energooszczędności, wybierz klimatyzator zaliczany do klas od A+++ do A. Wciąż jednak nie odpowiedzieliśmy na pytanie, ile prądu zużywa klimatyzacja, bo jego określone ilości są potrzebne do działania nawet najwydajniejszych i najbardziej energooszczędnych sprzętów. Otóż koszty pobieranej z sieci energii przez klimatyzator zależą od następujących czynników:
- ilość prądu pozyskiwanego przez urządzenie,
- cena prądu od dystrybutora,
- czas pracy instalacji.
Wzór na obliczenie konkretnych kosztów domowej czy biurowej klimatyzacji jest więc dość prosty i polega na pomnożeniu przez siebie każdej z powyższych wartości. Aby dowiedzieć się, ile prądu zużywa kolimator, który do działania pobiera np. 3 kW, wystarczy wiedzieć, przez ile godzin w ciągu określonego czasu pracuje i jaka jest aktualnie cena energii u dystrybutora. Posłużmy się zatem przykładem i na jego podstawie pokażmy, ile prądu pobiera klimatyzacja w domu, mieszkaniu czy biurze.
Ile prądu pobiera klimatyzacja – przykład
Załóżmy, że uśredniona (wartość pomiędzy maksymalną a minimalną) ilość pobieranej energii przez klimatyzację, która jest potrzebna do zapewnienia prawidłowego obiegu powietrza w układzie, wynosi 0,6 kW. Przyjmijmy, że koszt 1 kW energii to 80 gr, a urządzenie pracuje przez 5 godzin w ciągu dnia, przez okres 2 miesięcy.
Przy tych założeniach klimatyzator przez cały rok działa zatem łącznie przez 300 godzin, co oznacza 180 kW pobranej energii. A zatem przez cały rok, a raczej podczas sezonu letniego, w trakcie którego klimatyzacja zapewnia chłodzenie pomieszczeń, koszt prądu wyniesie dokładnie 144 zł.
Nie da się ukryć, że 144 zł w ciągu całego roku to kwota niewielka, wręcz symboliczna. Trzeba jednak pamiętać, że w powyższym przykładzie uwzględniliśmy klimatyzację domową dla małego mieszkania, a jej moc jest relatywnie niska. Ponadto wzięliśmy pod uwagę wyłącznie jej podstawową funkcję, czyli chłodzenie.
Tymczasem w większych pomieszczeniach, np. w biurach typu open space i dużych domach, montuje się o wiele większe instalacje, które często działają przez dłuższy czas niż wspomniane 5 godzin w ciągu dwóch miesięcy w roku, a do tego są używane także w celach grzewczych.
W takiej sytuacji koszty użytkowania urządzeń mogą znacząco wzrosnąć, nawet do kilku tysięcy złotych w ciągu roku. Zasadne jest zatem pytanie na temat ograniczenia wydatków eksploatacyjnych związanych z działaniem klimatyzacji. Jak to zrobić?
Jak zminimalizować ilość prądu zużywanego przez klimatyzację
Oto sprawdzone i bezpieczne sposoby pozwalające na obniżenie kosztów eksploatacyjnych klimatyzacji w domu, mieszkaniu czy biurze.
Uruchamiaj klimatyzację przy zamkniętych oknach i drzwiach zewnętrznych
Klimatyzator pobiera najwięcej energii wówczas, gdy w pomieszczeniu jest ciepło, np. z powodu wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Gdy już temperatura spadnie do pożądanej wartości, praca urządzenia jest znacznie bardziej stabilna i wymaga o wiele mniej prądu.
Dlatego kiedy na dworze panują upały, nie otwieraj okien ani drzwi zewnętrznych, gdy nie jest konieczne. W ten sposób wpuszczasz bowiem do pomieszczenia gorące powietrze, które musi zostać ponownie ochłodzone, co wymaga od klimatyzacji przejścia na wyższe obroty i do bardziej wytężonej pracy.
Zadbaj o szczelność stolarki
Nawet jeśli okna i drzwi zewnętrzne są zamknięte, wszelkie mostki cieplne, czyli nieszczelności w ich konstrukcji, mogą prowadzić do podwyższenia obciążenia klimatyzatora i w związku z tym większych kosztów jego pracy. Dlatego zanim zdecydujesz się na inwestycję w klimatyzację, dobrze się zastanów, czy Twoja stolarka jest do niej odpowiednio przystosowana. Jeśli nie, najpierw zadbaj o zastosowanie szczelnych okien i drzwi.
Wyłączaj klimatyzację, gdy jest nieużywana
Gdy przez dłuższy czas, np. przez kilka godzin, nikogo nie ma w domu, spokojnie można wyłączyć klimatyzację. Skoro jest całkowicie zbędna, wydawanie pieniędzy na jej eksploatację mija się z celem. Obecnie duża część klimatyzatorów jest wyposażona w możliwość zdalnej obsługi za pośrednictwem smartfona, więc jeśli zdecydujesz się na właśnie taki model, kontrola będzie jeszcze łatwiejsza.
Pamiętaj jednak, że mówimy o dłuższej nieobecności, bo jeśli wychodzisz tylko na 15 czy 20 min, wyłączanie klimatyzacji mija się z celem i może prowadzić wręcz do wyższych kosztów eksploatacji zamiast oszczędności.
Unikaj przesadnego obniżania temperatury
17, 18 czy 19 stopni w pomieszczeniach można ewentualnie zrozumieć zimą, ale latem, gdy termometr za oknem wskazuje co najmniej 25. kreskę powyżej zera, takie temperatury we wnętrzach należy uznać za zbyt niskie.
Utrzymanie wskazanych poziomów podczas gorącego lata oznacza znaczące obciążenie klimatyzatora, a co za tym idzie, wiąże się z pobieraniem przez niego dużej ilości energii. Z punktu widzenia oszczędności finansowych, ale też zdrowia, w trakcie upałów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ustawienie temperatury w zakresie 22-25 stopni.
Pamiętaj o właściwej różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz a na dworze
Ten punkt poniekąd odnosi się do poprzedniego, ponieważ dotyczy zachowania odpowiednich różnic pomiędzy temperaturą na dworze i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Przyjmuje się, że z myślą o oszczędnościach finansowych, ale też zdrowiu organizmu powinno się zachować maksymalnie 7 stopni różnicy między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz. Jeżeli więc na dworze jest np. 27 stopni, w pomieszczeniach powinno być minimum 20.
Zlecaj systematyczne przeglądy
O ile wszystkie dotychczas omówione porady na obniżenie kosztów działania klimatyzacji w domu, mieszkaniu czy biurze są w pełni zależne od użytkownika i można samemu sobie z nimi poradzić, o tyle przeglądy wymagają wsparcia zewnętrznych fachowców.
To oni odpowiadają za diagnostykę i ewentualne czynności naprawcze oraz optymalizacyjne związane z pracą klimatyzacji. Zadaniem użytkownika jest wyłącznie zlecanie wykonywania serwisów we właściwych odstępach czasowych, czyli nie rzadziej niż raz w roku, najlepiej późną wiosną, na krótko przed pierwszym uruchomieniem klimatyzacji w sezonie letnim.
W tym celu zachęcamy do sprawdzenia naszej podstrony kontaktowej!
Dziękujemy za poświęcony czas, i mamy szczerą nadzieję że dostarczyliśmy Ci wyczerpującej odpowiedzi.