Ile kosztuje nabijanie klimatyzacji?
Klimatyzacja stała się standardem nie tylko w samochodach, ale również w wielu nowoczesnych domach i mieszkaniach. Jej zastosowanie ma wiele zalet, wśród których najważniejszy jest komfort termiczny latem, jednak trzeba pamiętać też o wymaganych czynnościach eksploatacyjnych.
Jedną z nich jest nabijanie klimatyzacji – ile ono kosztuje i na czym polega?
Odpowiedź na to pytanie dostarczymy Ci w dzisiejszym artykule!
Zapraszamy także do sprawdzenia naszej podstrony klimatyzacja Lublin.
Ile kosztuje nabijanie klimatyzacji domowej
Przejdźmy zatem do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule artykułu: ile kosztuje nabijanie klimatyzacji domowej? Cóż, również w tym przypadku jednoznaczne określenie ceny jest niemożliwe. O ile łatwo bowiem wycenić usługę w samochodzie ze względu na podobne parametry systemu chłodzącego niezależnie od modelu auta, o tyle klimatyzatory domowe i nieruchomości, w których są montowane, bywają bardzo różnorodne.
Co do zasady, w systemach, w których znajduje się mniej czynnika chłodzącego, cena nabijania jest niższa niż w rozbudowanych klimatyzatorach zawierających duże ilości tej substancji.
Jeśli chodzi o konkretne kwoty, zależą one od lokalizacji, jednak można przyjąć, że w połowie 2022 r. za nabijanie klimatyzacji należy zapłacić przeciętnie 200-350 zł. Co istotne, są to minimalne stawki, na które składają się podstawowe czynności wykonywane w tym zakresie, jednak gdy pojawiają się jakieś komplikacje, np. związane z wystąpieniem nieszczelności, cena może wzrosnąć nawet do czterocyfrowych kwot.
Zachęcamy do zlecania usługi nabijania klimatyzacji doświadczonym fachowcom, którzy wykonają wszystkie czynności w sposób profesjonalny i optymalny z punktu widzenia trwałości eksploatacji oraz żywotności urządzeń chłodzących.
Dlatego też zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej podstrony kontaktowej.
Po więcej informacji odnośnie omawianego dziś tematu, zajrzyj do naszego artykułu „Nabijanie klimatyzacji – Co to jest? Jak często to robić„?
Na czym polega nabijanie klimatyzacji domowej i dlaczego jest potrzebne
Pod pojęciem nabijania klimatyzacji należy rozumieć uzupełnianie poziomu krążącego w niej czynnika chłodniczego odpowiadającego za obniżanie temperatury powietrza wydmuchiwanego przez klimatyzator. Bywa, że po długim czasie zaczyna go ubywać, w efekcie czego działanie urządzenia staje się mniej wydajne przy niezmiennym, a nawet większym zużyciu energii.
Niedostateczna ilości czynnika chłodzącego może też prowadzić do zbyt dużego nagrzewania się całej instalacji, a stąd już niedaleka droga do poważnej i kosztownej w skutkach awarii.
We współcześnie produkowanych klimatyzacjach domowych wykorzystuje się nowoczesne, przyjazne dla środowiska i obojętne dla ludzkiego organizmu czynniki R744, R717 czy R1234yf. Co istotne, producent klimatyzacji dokładnie określa, jakiej substancji należy używać do nabijania – nie ma pod tym względem dowolności. Jak często należy wykonywać tę czynność?
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi – pewne jest, że wszelkie oznaki gorszej efektywności działania po co najmniej 2 latach użytkowania systemu powinny skłonić do sprawdzenia ilości czynnika chłodzącego w układzie. W razie potrzeby warto zlecić prace fachowej ekipie serwisowej – może być to zresztą wymagane pod rygorem utraty gwarancji na urządzenie.